základní
informace

přihlášky
a žádosti

rozvrh

omluvenka

stránky
učitelů

Kontakty

e-mail: info@2zszdar.cz

 

telefon

škola - sekretářka

566 590 641

Další telefonní kontakty

 

sportovní hala:

771 131 713

 

školní kuchyně, 3 ZŠ:

566 591 427

736 472 471

jídelna, 2. ZŠ:

775 886 119

 


DYS-Centrum

Město Žďár n.S.

MŠMT

 

 

Projekt Post Bellum

4. dubna 2022, představení práce v Městském divadle

 

4. dubna se v Městském divadle naše škola představila hned dvakrát.

Celé odpoledne patřilo školám ze Žďárska a Nového Města, jejichž týmy zpracovávaly dokumenty pro Post bellum. Jejich úkolem bylo najít pamětníka, natočit s ním rozhovor a ten pak sestříhat do patřičné stopáže. V divadle pak svůj projekt prezentovaly – a to nejen před ostatními týmy, rodiči a pamětníky, ale také před porotou.

 

Za ZŠ Komenského 2 se projektu zúčastnily dívky z VIII. C, Klára Pekáčová, Petra Plevová, Kristýna Růžičková, Emma Vencelidesová a Kateřina Vince.

 

Naším pamětníkem byl Miloslav Straka, který nám vyprávěl o tom, jak v srpnu 1968 byl na výměnném pobytu v Moskvě a jak těžké pro něj a jeho spolužáky bylo nevědět, co se vlastně v tehdejším Československu děje,“ popisuje Kristýna Růžičková.

Pan Straka nás u sebe přivítal a ačkoli jsme se zpočátku neznali, brzo jsme se díky jeho přívětivé povaze spřátelili a společně se nad jeho vzpomínkami nejen zasmáli, ale především dojali,“ dodává další účastnice Klára Pekáčová.

Dívky z celého rozhovoru natočily videodokument, o němž právě v divadle mluvily.

 

Na konci své prezentace přednesla Emma Vencelidesová báseň, již Miloslav Straka těsně po návratu domů napsal a která nesla název Okupace.

 

Celým odpolednem se kromě vzpomínek nesla také hudba a zpěv našich školních sborů Sluníčka a Blue Jeans pod vedením sbormistryň Evy Šimurdové a Evy Hrnčířové. Hned na úvod se představili bratři Tadeáš a Matěj Hanslovi se skladbou Ennia Morriconeho v podání hoboje a klavíru.

 

Sbory pak předvedly společný repertoár, který zahrnoval jak písně v češtině, tak i v angličtině, a jednoznačně přispěly k výjimečné atmosféře, která po celou dobu v divadle panovala. „Pozvání vystoupit na této akci bylo pro nás velkou ctí. To, že se děti seznámí s novodobými dějinami skrze blízký kontakt s pamětníky, bude pro ně nezapomenutelným zážitkem a věřím, že se budoucnu vyvarují chyb způsobených neznalostí historie, čehož jsme bohužel v současnosti svědky“.

Celá akce se konala pod záštitou senátora Josefa Klementa a MAP ORP Žďár nad Sázavou.

Mgr.Andrea Kratochvílová

Několik fotografií z Městského divadla

->na úvodní stránku   ->na začátek stránky