3. srpen 2012

Novokněz Josef Novotný sloužil svoji první mši

Žďár nad Sázavou - První červencovou neděli se návštěvníci parku na Farských humnech ve Žďáru nad Sázavou stali svědky výjimečné a vzácné události. Po dlouhých čtyřiašedesáti letech se zde slavila primiční mše farníka kostela svatého Prokopa.


Slavností kněžského svěcení prošel Josef Novotný o den dříve v katedrále svatého Petra a Pavla v Brně. Vysvětil jej biskup Vojtěch Cikrle. V neděli od čtrnácti hodin se pak v kostele svatého prokopa konala modlitba růžence, Josef přijal požehnání od svých rodičů, požehnána byla i štola a ornát, které na primici obléknul. "Pro mě je to radsot, že na světe je nový kněz, spolubratr v Kristu," řekl po mši farář kostela sv. Prokopa Tomáš Holý a dodal, "Pro farnost je to takový vzácný výhonek, který vyrařil po mnoha letech a modlidbách."

Samotné primiční mše na Farských humnech se odehrála za účasti řady duchovních, Josefových rodičů, přátel a několika stovek přihlížejících. "Vždycky jsem se snažil žít duchovně, byla mi blízká duchovní stránka. Proto se to ve mě asi probudilo." Novokněz Josef Novotný, bývalý student Gymnázia a Matysu a zaměstnanec bankovního sektoru, poděkoval všem duchovním, kteří ho podpořili při jeho rozhodnutí. Jak nám Josef sám sdělil, největší podporou byla rodina. "Největší podporou jsou vždycky asi rodiče, sourozenci, ale ne vždycky jsme k nim dostatečně vděční." "Já to neberu jako úspěch ale jako velkou milost od boha a prosím boha a by zůstal takový, jaký je dnes," zaznělo přání z úst Josefovi maminky.

Během vedení své první mše se Josef ukázal jako sympatický, inteligentní mladý muž se smyslem pro humor, na jeho projevu nebyla nejmenší známka nervozity. "Možná čím víc je lidí, tím jsem klidnější nebo aspoň takovou zkušenost mám. Překvapivě i pro mě jsem to zvládl. Na některých místech jsem byl hodně dojatý a čekal jsem, že se rozbrečím. Nakonec jsem to ale ustál."

Josef má svou kněžskou dráhu před sebou, během několika dní odcestuje na místo svého prvního přidělení. V Přímětcích u Znojma bude mít na starost ještě dalších šest farností.