Vytisknout tuto stránku
15. srpen 2012

Šlakhamr obsadili dřevorubci

Hamry nad Sázavou - Areál bývalého Brdečkova mlýna v Hamrech nad Sázavou se v sobotu 4. srpna znovu představil veřejnosti v plné parádě. Jindy tichým údolím řeky Sázavy poblíž Rozštípené skály se nesl cinkot kovadlin a řev motorových pil.

{slide=Slide Title 1}

 

Jak je při akcích na hamru zvykem, své řemeslo zde předváděli kovářští mistři z celé republiky. Pestrý program byl tentokrát ve znamení dřevorubeckého klání. "Máme tady ukázky dřevorubeckého sportu, máme tady i ukázku dlabání okapů a máme tady i Michala Olšiaka který vyřezává sochu ze dřeva," uvedla správkyně objektu Bohdana Elblová.

Atraktivní podívanou nabídli sportovní dřevorubci. Za podpory publika přesekávali a přeřezávali dřevěné špalky.Rozhodoval čas, přesnost či počet seknutí. Náročnost sportu si při řezání osmikilovou ruční pilou mohli vyzkoušet i dobrovolníci z řad přihlížejících, vše pod vedením dřevorubce Jindry Pražáka. "Největši motorová pila váží 30 Kg. Cenově vychází sériová pila okolo 20 tisíc plus částka za úpravu motoru a a řezných částí pily."

Ke kovářsko-dřevorubeckému dostaveníčku se připojil i populární Michal Olšiak, aby hamr ozdobil jednou ze svých soch, s doladěním detailů pomohli mistři kováři. "To je o tom, že oni udělají vlasy a klobouk na toho vodníka no a jestli to budou stídat, udělají i dýmku."

Zkrátka nepřišli ani malí návštěvníci. Soutěžili v poznávání stromů a připraveny pro ně byly další atrakce. "Používáme kotouče, které nařezali dřevorubci při svých ukázkách, kováři na ně vypálí čerta a děti si je mohou vymalovat," dodává Elblová.

Sezóna na Šlakhamru dřevorubeckým kláním nekončí.Další akce je připravena na září. Turistické prohlídky probíhají každý den kromě pondělí až do konce září.

{/slides}